Kirjaston muistelutuokiot

Muistelutuokio on Pieksämäen kirjaston järjestämä muisteluhetki, jossa tuokion osallistujat saavat jakaa muistojaan menneistä ajoista. Muistelutuokion vetää kirjastovirkailija. Toisinaan tuokiossa on käytössä myös ”muistelulaukku”, johon on koottu entisajan tuttuja esineitä, joita osallistujat saavat ihailla ja kertoa omista muistoistaan, joita esineet mahdollisesti herättävät.

Muistelutuokioita järjestetään pääsääntöisesti kerran kuukaudessa lähikirjastoissa syys- ja kevätkaudella vaihtuvin teemoin. Koska olemme kirjastossa, on esillä myös aiheeseen liittyvää lainattavaa aineistoa ja lukuvinkkejä. Hyödynnämme myös Finnan maksutonta Elonet-palvelua, joka on kaikille kansalaisille avoin kokoelma suomalaisia lyhyt- ja täyspitkiä elokuvia sisältävä palvelu.

Tavoitteena on syys- ja kevätkaudella järjestää vähintään yksi tilaisuus, joka sisältää yhteisen elokuvahetken Elonetin valikoimista. Virtasalmella olemmekin viettäneet leffapäiviä nyyttikestien merkeissä.

Vaihtuvin teemoin järjestetty muistelutuokio on kirvoittanut tunteikkaita keskusteluja. Esimerkiksi ystävänpäivän alla pidetyssä muistelutuokiossa olemme nostaneet esiin muistoja ja ajatuksia ystävyydestä sekä nykypäivässä että menneisyydessä. Mieleen ovat tulleet muistot kouluajan kavereista, kirjeystävistä ja vaikka armeijakavereista. Joulun alla olemme virittäytyneet joulun tunnelmaan jouluisin muistoin.

Muistelutuokion vetää kirjastovirkailija Elina Hämäläinen.

Muistelutuokiot syksyllä 2026

Jäppilän kirjasto
Maanantaisin klo 16–16.45
28.9., 26.10., 23.11. ja 14.12.

Virtasalmen kirjasto
Perjantaisin klo 10–10.45
16.10., 20.11. ja 18.12.

Kirjastoauto Rietrikki
Tiistaina 6.10. klo 9–13.30
Lamminmäki–Längelmäki–Siikamäki–Peiposjärvi

Poleenin kirjasto
Koko kansan olohuone
Keskiviikkona 18.11. klo 12–14